Absolutorium nie zawsze zwolni z odpowiedzialności
Sezon zwyczajnych zgromadzeń wspólników i akcjonariuszy w pełni. Na tych zgromadzeniach poddawane są pod głosowanie uchwały w przedmiocie udzielenia absolutorium członkom organów spółek, w tym członkom zarządu.
Jakie skutki prawne wywołuje absolutorium? Powszechnie przyjmuje się, że udzielenie absolutorium zwalnia członka zarządu z odpowiedzialności. Czy rzeczywiście członek zarządu, któremu udzielono absolutorium może czuć się bezpieczny, gdyż absolutorium daje mu gwarancję, że nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności? Czy odmowa udzielenia absolutorium ma znaczenie? Jakie działania może podjąć członek zarządu, któremu nie udzielono absolutorium?
Odpowiedź na te pytania jest niezwykle istotna z perspektywy członka zarządu – nie tylko w kontekście jego odpowiedzialności, ale i z uwagi na kwestię wpływu udzielenia/odmowy udzielenia absolutorium na wizerunek 'członka zarządu.
Jakie znaczenie
Jeśli chodzi o charakter prawny i znaczenie absolutorium – brak jest jednolitego stanowiska w tym zakresie.
Z jednej strony prezentowany jest pogląd o tzw. „silnym skutku absolutorium", w myśl którego udzielenie absolutorium zwalnia członka zarządu z odpowiedzialności. Taka koncepcja byłaby najlepszym rozwiązaniem z perspektywy osoby zasiadającej w zarządzie.
Z drugiej strony niektórzy przedstawiciele doktryny prezentują odmienne stanowisko, zgodnie z którym udzielenie absolutorium jest jedynie przejawem akceptacji działań podejmowanych przez członka zarządu w danym roku obrotowym wyrażanym przez zgromadzenie wspólników/akcjonariuszy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta